Znanstveno-stručni skup Dijalozi s baštinom
Rapski krajolik, foto: D. Krizmanić
ETNOGRAFSKO NASLIJEĐE
ŽRTVA KRIVOG SHVAĆANJA
GRGA FRANGEŠ
Udruga 4 GRADA DRAGODID / Mjesto pod suncem d.o.o. – agencija za savjetovanje
Tradicijska arhitektura, rurizam i gospodarski krajobrazi predstavljaju u prostoru najekstenzivnije prisutnu baštinu i najizravnije materijalno svjedočanstvo nekadašnjih obrazaca življenja. Pa ipak ova nam vrsta baštine danas možda i najbrže klizi iz ruku.
Problemi koji dovode do propadanja ili devastacije etnografskog graditeljskog fonda dvojaki su i tipični u širem mediteranskom kontekstu. S jedne strane, na kontinentu ili u slabije povezanim lokalitetima na obali i otocima, imamo brojne spomenike koji su očuvali svoje oblikovne karakteristike, ali su uslijed gubitka izvorne svrhe uzrokovanog depopulacijom i ekonomskom marginalizacijom ruralnih prostora, prepušteni propadanju. S druge strane, u obalnim i otočkim sredinama koje su bile izložene naglom ekonomskom i građevinskom bujanju vezanom uz turizam, imamo situaciju opće devastacije neprimjerenim adaptacijama i stihijskom novijom gradnjom bez ekoloških, estetskih i kulturoloških kriterija.
Ova konstanta propadanja u obje opisane društveno-ekonomske krajnosti, i usprkos svim formalnim instrumentima koji bi tu baštinu trebali zaštititi, ne ostavlja dvojbe za konstataciju da je etnografsko nasljeđe žrtva neprepoznavanja šireg društva, ali i krivog shvaćanja njezine osnovne prirode od strane konzervatorske struke zadužene da ju očuva.
Ovo izlaganje, osim što predstavlja pokušaj anamneze ovog problema, predstavit će i primjere uspješnijih praksi i politika zaštite graditeljske i krajobrazne etnografske baštine, te probati dati odgovor na pitanje kamo dalje?