top of page

UMIJEĆE TKANJA I VEZA: PROBLEMI INTERPRETACIJE, VALORIZACIJE I KONZERVACIJE

 

IVA JAZBEC

Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci (vanjski suradnik)

 

 

Proizvodnja i priprema svilenih niti kao i umijeće njihova tkanja složen je proces u kojemu je sudjelovao čitav niz specijaliziranih obrtnika i dizajnera, točnije onih koji su smišljali uzorke, a čija je umješnost i kreativnost mogla doseći zavidnu umjetničku razinu. S obzirom na specijalnost u pripremi svilenih i zlatnih niti majstori su se zvali coccitori, battilori, orpellani, maestri di foglia, forbiciani ili filatrice, a ovisno o tipu tkanja velluderi ili samiteri. Posebno su bili cijenjeni tkalci velluderi koji su se specijalizirali za tkanje skupocjenog broširanog baršuna, a čija je godišnja plaća višestruko nadmašivala plaće drugih majstora. Velika konkurencija između tkalačkih radionica često je podrazumijevala špijunažu i kopiranje tehnike i dekorativnih motiva zbog čega je nastao čitav niz sličnih, ali gotovo nikada identičnih uzoraka. Odnos tekstilne i likovnih umjetnosti često se svodi na traženje uzora ornamentalnoj i figuralnoj dekoraciji tkanja ili veza u slikarskoj produkciji. Ne umanjujući ulogu slikarskih autoriteta, koji su se često i zbog egzistencijalnih problema vraćali suradnji s obrtnicima, suvremenim je istraživanjima dokazana autonomnost tekstilne baštine, što je i razlog njezine iznimne umjetničke kvalitete.

Istraživanje povijesnog tekstila podrazumijeva suradnju različitih znanstvenih disciplina i struka s ciljem razumijevanja društvene i gospodarske uloge koju je trgovina svilom i tkaninama imala u društvu Europe ranog novog vijeka. Spomenuta je suradnja, iako često izostavljena, nužna i za donošenje konačnog suda o umjetničkoj vrijednost pojedinog predmeta te za poznavanje složenosti procesa njihove proizvodnje. Takav pristup jedini je u mogućnosti dati konkretne rezultate pri stilskoj analizi pojedinih predmeta kao i omogućiti približnu dataciju odnosno ubikaciju njihova nastanka. Suvremeni istraživači umjetničkog tekstila susreću se i s problemima zaštite i konzervacije pojedinih djela koja su zbog osjetljivosti medija često osuđena na propadanje. U tom smislu značajna su nastojanja Hrvatskog restauratorskog zavoda u čijoj su organizaciji održana tri međunarodna stručno-znanstvena skupa tematski vezana uz probleme zaštite povijesnog tekstila. Pritom prezentirana istraživanja ukazala su na važnost spomenute multidisciplinarnosti, ali i dokazala senzibilitet sve većeg broja hrvatskih stručnjaka za primjenu suvremenih istraživačkih standarda pri valorizaciji ove skrivene baštine.

Nepoznata tkalačka radionica, Misnica korčulanskog biskupa Španida, (1689.), Opatska riznica, Korčula, detalj

 

Riječka benediktinska vezilačka radionica, Misnica s grbom obitelji Gladid, kraj 17. ili početak 18. stoljeda, Riznica katedrale svetog Vida, Rijeka

bottom of page